Aplikacja pozwala użytkownikom prowadzić rozmowy z postaciami historycznymi, takimi jak Adolf Hitler.

by admin

Aplikacja pozwala użytkownikom prowadzić rozmowy z postaciami historycznymi, takimi jak Adolf Hitler.

Aplikacja „Historical Personalities” daje użytkownikom możliwość „rozmowy” z różnymi wygenerowanymi komputerowo postaciami historycznymi, w tym znanymi członkami niemieckiej partii nazistowskiej. Według The Times of Israel, innowacja wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, gdzie rabin Abraham Cooper z Simon Wiesenthal Center martwi się, czy neonaziści mogą używać aplikacji do argumentowania Adolfa Hitlera.

Niepokojąca aplikacja
Program znalazł się pod ostrzałem, gdy użytkownicy powiedzieli, że niektóre z wirtualnych awatarów, z którymi wchodzili w interakcje, wykazywały dziwne zachowania. Jak podaje izraelski portal, stworzono automatyczne konta negujące odpowiedzialność za Holokaust, które pozowały na wysokich rangą przywódców nazistowskich, takich jak Heinrich Himmler czy Josef Goebbels.

Podczas rozmowy z użytkownikiem, chatbotowa wersja Adolfa Eichmanna z aplikacji okazywała żal, zauważając, że „przeszłość obciąża moje sumienie każdego dnia”.

JESHOOTS-com / Pixabay

Jak podaje izraelski portal, z większością postaci można „porozmawiać” bez konieczności płacenia czegokolwiek, jednak aby wdać się w rozmowę z Adolfem Hitlerem, szefem III Rzeszy, trzeba będzie zapłacić za pomocą wirtualnej waluty.

Po przetestowaniu aplikacji sieć NBC News odkryła, że kilka z historycznych osób zostało przedstawionych jako wypowiadające się w sposób, który nie odpowiadał rzeczywistym wydarzeniom.

Zabijanie Żydów było niemoralne.
Na przykład chatbot Hitlera odniósł się do mordowania Żydów podczas II wojny światowej jako „tragicznego błędu”, ale stwierdził również, że rzeź była „niezbędna”, ponieważ Żydzi „stanowili zagrożenie dla Niemiec i Europy w ogóle.” Według dochodzenia NBC, twierdzenie chatbota, że Hitler żałował swoich działań, w wyniku których zginęło sześć milionów Żydów, nie jest poparte żadnymi historycznymi dowodami.

Z drugiej strony chatbot stworzony na podobieństwo nazistowskiego ministra propagandy Niemiec Josepha Goebbelsa stwierdził: „Chociaż słyszałem relacje o okrucieństwach, które miały miejsce w obozach, nie byłem świadomy, że Żydzi byli eksterminowani w tak systematyczny sposób. W istocie, energicznie sprzeciwiałem się wszelkim próbom krzywdzenia lub złego traktowania Żydów i, gdzie tylko było to wykonalne, publicznie krytykowałem takie działania.”

„Istnieją poważne obawy związane z wnioskiem”.
Według Yael Eisenstadt, rzeczniczki Anti-Defamation League, aplikacja jest czymś, co powinno wzbudzić pewne obawy. – Według Eisenstadt, akt udawania komunikacji z Hitlerem i, przypuszczalnie, innymi znanymi antysemitami z całej historii jest niezwykle denerwujący i zaoferuje rasistom żyzny materiał do pracy.

Następnie powiedziała, że mają nadzieję, że deweloperzy ponownie rozważą metodę, w której tworzą swój produkt i pomyślą o całkowitym usunięciu Hitlera i innych nazistowskich przywódców z aplikacji. To zapewniłoby, że technologia nie byłaby wykorzystywana lub używana do propagowania antysemityzmu.

Wynalazca oprogramowania powiedział NBC, że program wymaga jeszcze wiele pracy, ale zauważył, że całkowicie wyeliminuje takie dane, jeśli odkryje, że dane wyjściowe modelu zawierają cokolwiek, co jest rasistowskie, seksistowskie lub wrogie w charakterze.

Źródło: PAP / tk

 

Przy współpracy z Testowanie oprogramowania – Skrivanek

 

 

Leave a Comment