Duda zdobywcą Pucharu Świata 2021!

by admin

Niesamowity sukces Jana-Krzysztofa Dudy! W finale Pucharu Świata pokonał Sergieja Karjakina, który był jedynie tłem dla zawodnika z Wieliczki.

Na szczycie

Jan-Krzysztof Duda na szachowy Olimp wszedł z drzwiami i futryną – pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena (analizę tego starcia przeczytasz tutaj), a w finale bez wysiłku odprawił wicemistrza świata z 2016 roku Sergieja Karjakina.

Gdyby rywalizacja z Karjakinem była na jakimkolwiek wcześniejszym etapie Pucharu Świata, to właśnie Sergiej uważany byłby za faworyta. W końcu „minister obrony” od lat znajduje się w ścisłej czołówce świata, a Janek dopiero się w niej rozgaszcza. Jednak wyeliminowanie Magnusa Carlsena było czynnikiem, który dał mentalną przewagę Polakowi.

Pierwsza partia zakończyła się bardzo szybkim remisem, gdy Karjakin pomieszał plany gry, a Janek już w 17 posunięciu zmusił go do powtarzania posunięć. Druga partia to był już recital Dudy, zobaczcie sami:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Swoją świetną grą JKD w rankingach live przeskoczył: Maxime Vachiera-Lagrave’a, Viswanathana Ananda czy Alirezę Firouzję!

Po wygranej z Karjakinem ranking Dudy wynosi 2756,3 Elo! Znajdzie się więc na 13 miejscu rankingu klasycznego, 4 w rapid i 8 w blitzu.

Nagrodą Dudy poza uzyskiem rankingu są: awans do Turnieju Kandydatów 2022 oraz 110 000 USD!

Karjakin musi zadowolić się jedynie drugim miejscem.

W równolegle rozgrywanym meczu Carlsen – Fedoseev, górą był Norweg. Magnus nie dał szans rywalowi i w pierwszej partii go ograł, a druga jeszcze się toczy przy olbrzymiej przewadze mistrza świata.
[Aktualizacja] Magnus zrealizował przewagę fantastycznie poświęcając wieżę na f7. Carlsen 2:0 Fedoseev

Mamy więc następujące podium: 1. Duda; 2. Karjakin; 3. Carlsen

Artykuł Duda zdobywcą Pucharu Świata 2021! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Leave a Comment