Możliwości wysłania przez Francję czołgów Leclerc na Ukrainę nie wykluczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

by admin

Możliwości wysłania przez Francję czołgów Leclerc na Ukrainę nie wykluczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

Jak donosi Reuters, prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w niedzielę w Paryżu na spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że nie wyklucza możliwości wysłania przez Francję na Ukrainę czołgów Leclerc.

W niedzielę Emmanuel Macron, prezydent Francji, przyjmie w Paryżu na spotkaniu Olafa Scholza, kanclerza Niemiec. Charles de Gaulle i Konrad Adenauer zawarli w 1963 roku porozumienie pokojowe między Francją a Niemcami. Obaj prezydenci obchodzą obecnie 50. rocznicę tego porozumienia.

fot. PAP/EPA/BENOIT TESSIER / POOL

Przedstawiciele pięćdziesięciu państw, które wspierają Ukrainę, spotkali się w piątek w amerykańskiej instalacji wojskowej w Ramstein w Niemczech, aby zbadać możliwości udzielenia temu krajowi pomocy wojskowej. W sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard nie udało się dojść do porozumienia. Stany Zjednoczone Ameryki i ich inni sojusznicy oczekiwali, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2, a także pozwolą innym narodom na zakup tego typu sprzętu wojennego od Niemiec w charakterze państwa producenta.

Główny czołg bojowy armii francuskiej znany jest jako AMX-56 Leclerc. Powstał on w latach 80-tych, a Nexter Group rozpoczął produkcję na dużą skalę dopiero w 1990 roku.

W sumie wyprodukowano około 900 czołgów, z czego mniej więcej połowa trafiła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Obecnie realizowany jest program modernizacji i ulepszenia czołgów. Otrzymają one zupełnie nowy zestaw elektroniki, a także zmodernizowany system kontroli ostrzału.

źródło: deon.pl

 

Leave a Comment