Ukraina otrzyma czołgi Leopard 2. Jest decyzja niemieckiego rządu

by admin

Ukraina otrzyma czołgi Leopard 2. Jest decyzja niemieckiego rządu

W środę rząd Niemiec wydał oficjalny komunikat, że wyśle na Ukrainę czołgi Leopard 2. Wstępna faza planu niemieckiego rządu zakłada przekazanie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z arsenału Bundeswehry ukraińskiemu wojsku. Informację tę przekazał opinii publicznej rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec „w środę oświadczył, że Niemcy będą nadal zwiększać wielkość pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie. Poinformował, że decyzja o przekazaniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2 została podjęta przez rząd federalny w wyniku intensywnych konsultacji, które odbyły się z najbliższymi partnerami europejskimi i międzynarodowymi Niemiec. Powiedział, że ta decyzja powstała w wyniku konsultacji.” – wynika z oświadczenia, które w środę wydał rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Szybkie zmontowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy jest celem nadrzędnym. W początkowej fazie operacji Niemcy dostarczą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zapasów Bundeswehry. Według źródła Hebestreita, inni europejscy partnerzy również dostarczą czołgi dla swojej części. Przewiduje się, że wkrótce rozpocznie się szkolenie ukraińskich marynarzy w Niemczech. Oprócz szkoleń, pakiet pomocowy obejmie także wsparcie logistyczne, dostarczenie amunicji i utrzymanie sprzętu.

Rząd Niemiec zapowiedział, że przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2 (fot.PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN)

Polska chciała czołgów dla Ukrainy

Zanim rząd niemiecki podjął decyzję, w Niemczech toczyły się intensywne dyskusje, a także wywierano presję na Niemcy ze strony wielu innych krajów. Polska od dłuższego czasu nalegała, aby Ukraina otrzymała czołgi Leopard. We wtorek Polska złożyła wniosek do Niemiec o zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę.

Nie tylko Niemcy zapowiedziały, że dostarczą czołgi Ukrainie, aby mogła się ona bronić przed rosyjską agresją. Portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) zauważa w środę, że Ukraina chce ich od dłuższego czasu. Strona próbuje oszacować, ile czołgów mogą teraz dostarczyć kraje europejskie i Stany Zjednoczone. Od końca lat 70. Niemcy są jedynym producentem Leoparda 2, a według szacunków producenta od czasu wprowadzenia czołgu do produkcji wyprodukowano ponad 3,5 tys. jego licznych iteracji.

Dodatkowo Stany Zjednoczone przekażą czołgi Ukrainie.
Ta obietnica była kluczowa dla Berlina, który nie chciał działać w międzynarodowej izolacji; Stany Zjednoczone „po przedłużającej się zwłoce zamierzają teraz wysłać na Ukrainę czołgi M1 Abrams” – przypomina „FAZ”. Według pogłosek „The New York Timesa” analizowana jest przesyłka licząca od trzydziestu do pięćdziesięciu sztuk.

Wielka Brytania zobowiązała się dostarczyć na Ukrainę cztery czołgi Challenger. Dostawa francuskich czołgów podstawowych Leclerc to coś, czego prezydent Francji Emmanuel Macron „nie wyklucza”, według jego własnych słów. Jednak jak na razie nie zapadła żadna decyzja.

Według oświadczenia wydanego przez niemiecki rząd, Niemcy zapewnią odpowiednie zezwolenia na przekazanie czołgów Leopard-2 krajom partnerskim, które chcą szybko wysłać czołgi ze swoich zapasów na Ukrainę.

Źródło: PAP / tk

 

Leave a Comment